Longboarding

Longboarding vznikl okolo roku 1950, kdy v okolí Santa Monicy a Venice Beach započal skateboarding psát svou historii. Tehdejší jezdci hledali užší spojení mezi surfingem, skateboardingem a snowboardingem. Zároveň hledali elegantní dopravní prostředek, což je až do současnosti nejběžnější využití longboardu. Proč tomu tak je pochopíte během několika sekund, kdy se na prkno postavíte.

Longboard je většinou 1 m (60-150 cm) dlouhý a na pohled vypadá podobně jako běžný skateboard. Důležité jsou ale detaily, které z něho dělají něco výjimečného. Jsou to kola, která jsou větší a měkčí než kola běžných skateboardů. Díky tomu je prkno stabilnější, má lepší přilnavost, přejede množství nerovností a urazíte na něm velké vzdálenosti bez potřeby pohybu. Navíc nevytváříte nepříjemný hluk jako většina městem projíždějících skateboardistů.

Freeride neboli volná jízda je disciplína zařaditelná mezi pokročilejší druh sjezdu. Jezdí se na menších kopcích a hodí se pro ni většina topmountových prken (klasické montování trucků) střední tvrdosti až tvrdé (často používané) s kvalitními (normální nebo precizní ale i poloprecizní) trucky a off-set nebo center-set kolečky okolo 70mm průměru. Jízda je většinou do 50 km/h a jezdec při ní často využívá zatáčení prkna k brzdění pomocí oblouků nebo jde do slideingu i v zatáčkách.

Pro freeride se hodí mírně dlouhé a široké cesty (100×24 cm). Prostor pro jízdu se dá nalézt prakticky kdekoliv, určitě je třeba postupovat od menších kopců k větším. Nejčastějším úrazem na začátku je nezvládnutí brzdění prkna buď slidem či pomocí nohy (footbrake), proto se doporučuje věnovat základům co nejvíce času.

Sliding se rozšířil ze skateboardovému ježdění, skateboardisti to používali jako stylový způsob brždění (power slide) takže se prakticky pro skate moc nevynikl ale longboardisti pro to našli praktičtější použiti kde primárně sloužilo pro stylové brzdění ve vysokých rychlostech. Nabízí široké spektrum triků a možností. Princip je jednoduchý je lepší se nejprv podívat na nějaká videa kolečka bývají užší s center-setem s tvrdostí 80a-86a. Slide jde provést na téměř každém prkně, povinnost je nosit helmu a speciální slide rukavice.

Prkna pro slidy prošla delším vývojem. Buď se požívají desky drop-through, které díky nízkému těžišti jsou stabilnější nebo kalsický top-mout.

Pro začátek se pro slidy se hodí strmé a kratší kopce, aby jezdec rychle nabral rychlost a mohl brzdit. Záleží také na vhodném povrchu, aby silnice příliš nedržela kolečka. Pro slidy je třeba mít maximální kontrolu nad deskou. Sliding je cestou, jak se ve větší rychlosti naučit prkno používat k brzdění.

Dancing je disciplína, která v sobě spojila prvky freestyle skateboardingu, starých triků na skateboardu a longboardingu v oceánu. Jedná se o různé točivé pohyby, přechody z místa na místo po ploše prkna a elegantní
pohyb při jízdě. Na začátku je těžší se naučit jakýkoliv trik.

Cesta k němu vede přes základy jízdy a je k ní už třeba vědět, kam a kdy přenést váhu a mít prkno celkově pod kontrolou. K tomu se využívají delší prkna okolo 45 palců (115 cm) a šířky okolo 10 palců (25 cm). Kola a trucky mohou být identické jako pro cruising. Pro dancing se doporučuje vždy použití přilby. K jeho provozování stačí větší betonová plocha umožňující prostor pro jízdu všemi směry. Triky se pak dají dobře kombinovat při jízdě z mírného kopce-pro zkušenější na začátek na velké rovné ploše . Zde se doporučuje i využití chráničů.

Královskou a nejprogresivnější disciplínou na longboardu je Downhill neboli sjezd. Ta využívá naplno gravitace a schopnosti aerodynamicky zformovat tělo pro snížení odporu vzduchu. K této disciplíně se využívají kopce nad 10 stupňů sklonu. Jezdec se pohybuje rychlostí nad 60 km/h a horní limit prakticky neexistuje. Rekord je 129.8 km/h.

Pro sjezdy se využívají většinou kvalitní horské cesty či místa s velkým a dlouhým klesáním, aby byl jezdec schopen vyvinout potřebnou rychlost. Pro potřeby aerodynamiky se hodí a jsou doporučovány kožené kombinézy, které chrání celé tělo. Kvůli nebezpečí úrazu se doporučuje tzv. Full-face helma neboli celouzavřená helma s předním krytem.

Prkna pro downhill jsou tvrdá, aby měla stabilitu, mají větší prohnutí pro lepší zatáčivost a mají lepší konkávu a jsou dlouhá většinou okolo 95 cm. Trucky na downhill jsou širší (někdy i užší kvůli stabilitě) kromě odlévaných trucků se používají i trucky frézované (precizní) s lepšími jízdními a váhovými vlastnostmi, obě verze by měly mít downhill bushingy válcového tvaru. Používají se keramická ložiska, která mají menší odpor (např. Biltin Bearings). Kola pro downhill jsou většinou větší, širší a měkčí (např. BigZigs).

Protože se jedná o poměrně nebezpečnou jízdu, je třeba prkno plně ovládat a mít pod kontrolou, zvládat techniku freeridu, cruisingu, slidu a brzdění. Nikdy nelze jezdit bez helmy.

Downhill je jako jediná oficiální závodní disciplínou na longboardu. Organizace IGSA pořádá každoročně světový pohár v longboardingu, který má zastávky prakticky po celém světě. Závodí se vždy na čas a na prvenství systémem dvou nejrychlejších jezdců ze 4 ve skupině.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Longboard

Základní informace o longboardingu, longboard, freeride, sliding, dancing, downhill